Як правильно говорити людині неприємні речі, щоб вона на вас не ображалася

Як правильно критикувати людину.

Досить часто нам доводиться критикувати когось з нашого оточення, але в підсумку людина або ображається, або не розуміє, чого ми від неї хочемо. Психологи розкажуть, як правильно критикувати тих, хто вам дорогий, інформує Ukr.Media.

Дуже важливо не тільки вміти говорити людям неприємні для них речі, але і самим не ображатися на конструктивні зауваження близьких, друзів і колег.

Намагайтеся критикувати тільки коли вас про це просять

Це дуже важливий момент, про який не можна забувати. Якщо людина дуже дорога вам або ви не хочете псувати з нею стосунки з якихось інших причин, то ні в якому разі не критикуйте її без причини. Робіть це тільки в тому випадку, якщо вона морально готова до цього або у відкриту просить вас.

Готовність людини можна визначити за її поведінкою і певною темою для розмови. Якщо вона, наприклад, починає зі слів «я не знаю, що зі мною не так», то зрозуміло, що вона намагається донести до вас той факт, що її хочеться зрозуміти суть своєї проблеми. Якщо ви знаєте, в чому її проблема, можете м’яко її про це сказати.

Тільки у виняткових ситуаціях дозволяйте собі висловлюватися про те, що в людині не так на вашу думку. У 80% випадків це сприймається з агресією, тому привід допоможе людині пом’якшити свій негатив у вашу сторону. Людина може подумати, що ви її заздрите. Важливо дійсно намагатися допомогти, а не просто критикувати заради критики або самоствердження.

Критикуйте не людину, а її дії

Необхідно замінити «ви дуже скритні» на «ви поводитися якось таємно», ви «занадто запальні» на «ви поводитися надто агресивно». Ви засуджуєте вчинки людини, а не саму людину, тому шанси нарватися на негативну реакцію будуть набагато менші.

При цьому можна навіть додавати, що «ви хороша людина», «не зрозумійте мене неправильно, ви мені подобаєтеся». Є ймовірність того, що співрозмовник замислиться над своїми діями та зрозуміє, що був не правий.

Хваліть, а потім критикуйте

Взагалі, психологи рекомендують починати критику зі слів похвали. Так ви вбиваєте негативний настрій. Співрозмовник відчує вашу симпатію і підсвідомо налаштується на те, що ваша розмова піде в позитивному руслі.

Це корисно використовувати абсолютно з усіма — з близькими, другою половинкою, друзями, колегами. Не починайте виливати критику, якщо ви не підготували для цього ґрунт компліментом. Наприклад, ваша друга половинка приготувала не смачну вечерю. Необхідно сказати, що у нього або в неї виходить смачно готувати щось інше, але не це.

Запропонуйте розв’язання проблеми

Коли ви видаєте голу критику, це змушує людину думати, що ви хочете просто над нею познущатися або не зацікавлені в тому, щоб допомогти. Саме тому варто поступити протилежним чином.

Запропонуйте людині метод виправлення, шлях зміни. Запропонуйте свою допомогу, сказавши, що нічого страшного в цьому немає, тому що все легко можна змінити на краще. Це дозволить людині повірити в те, що ви хочете її тільки добра, що ваша мета — це допомога, а не глузування.

Не критикуйте людину публічно

Якщо ви не хочете нажити собі ворога, то забудьте про критику на очах в навколишніх людей. Людині може бути ніяково, у нього або в неї можуть з’явитися проблеми. Якщо критика пов’язана з роботою, людина може втратити джерело доходу або репутацію фахівця.

Якщо ви дочекаєтеся, поки поруч не буде зайвих вух, а тільки потім почнете говорити, що пішло не так, то це буде дуже корисно. Ніхто не хоче публічного приниження. Якщо ви забудете про цей пункт, то можете нарватися на серйозний конфлікт з переходом на особистості та подальшими проблемами, що випливають з цього.

Не порівнюйте співрозмовника з собою або з кимось ще

«Ви постійно спізнюєтеся, а от Світлана з відділу продажів не запізнилася жодного разу за два роки». У такому разі ви не тільки виведете людину з емоційної рівноваги, налаштувавши її проти себе, але і змусите її ненавидіти когось третього, з ким ви щойно її порівняли.

Якщо ви порівнюєте співрозмовника з собою, то це може викликати у нього відразу до вас. У важкій ситуації він вже вам не допоможе, пояснюючи це тим, що ви ідеальні, тому справляється зі своїми проблемами самостійно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *