Кохання і війна – 5 книг, які не залишать вас байдужими

В критичних обставинах, куди потрапляють герої цих книжок, всі почуття загострюються, напруга сягає найвищої позначки, і минуле забувається. Але якщо у ньому – все життя, кохана і близькі люди, то вибір, який ставить доля, справді нелегкий.

Стівен Гайтон. Соловей не дасть тобі заснути – К.: Нора-друк, 2019

Війна не відпускає героя цього захопливого роману протягом усього життя. Маючи бойовий досвід з Афганістану, він, американський вояк з грецьким корінням, навіть у мирному житті, прибувши на Кіпр для реабілітації, продовжує свій нерівний бій. Звісно, у мареннях, але для читача вони надто реалістичні. «На світанку рота виступила в долину, рухаючись дорогою, занадто вузькою для бронетранспортерів, бо по обидва боки». Звичні кошмари, кохання до турецької журналістки, яка так само зазнала у житті поневірянь – усе це контрастує, зблискує яскравими флешбеками і нарешті завершується трагічним інцидентом. В результаті наш герой змушений тікати до колись популярного греко-кіпрського курортного містечка, покинутого після турецького вторгнення у 1974 році. Там він приєднується до громади вигнанців, загубленої у руїнах, потонулих у заростях. Здавалося, тут він міг би нарешті знайти спокій і умиротворення, зцілившись і закінчивши власну війну з примарами минулого, але комусь явно не до смаку ця ідилія посеред руїн. Наслідки воєнного минулого даються взнаки навіть у цьому раю для вигнанців.

Войтек Мілошевський. Вторгнення. – К.: Рідна мова, 2018

Ця книжка – сучасна альтернативна історія про війну і людей, які опинилися у незвичних, воєнних умовах. У можливість війни і вторгнення російських військ ніхто на початку історії не вірить, оскільки мова все-таки про польське суспільство, членство в НАТО, якого – як аргумент, що «у нас все інакше» – як відомо, не має. Причому кожен з героїв переживає цю драму по-своєму – і колишній військовий, і безробітній вчитель, і богемна дівчина – але разом їх пов’язує та сама трагедія, яка сталася з ними та їхніми родинами. На контрасті з цим зображені зустрічі Путіна з лідерами європейських країн, які кепкують з України, всіляко запобігають перед російським президентом, закриваючи очі на присутність його спецслужб в Європі та на Близькому Сході. Не менш вражає також «альтернативна» картина захоплення України – буденного, тривіально, не такого, як «пекло двох чеченських воєн». «Російський бронетранспортер раптом захитався на горбках, і майор Биков, що сидів на даху масивної машини, міцніше вхопився за ручку, щоб не впасти на землю. Радів, що все нарешті закінчилося. Кампанія не була надто складною. Врешті, впродовж майже двадцяти років діяльності російської агентури Україна ослабла настільки, що не змогла виставити проти ворога результативної армії».

Христина Лукащук. Михайло Сорока. – Брустурів: Дискурсус, 2018

В оформленій авторкою історії описані часи, коли для її юного героя та його Батьківщини настали важкі часи – «частина України входила у нову імперію назвою СРСР, а частина належала Польщі». Тож, щоб протистояти спольщенню Галичини, постала Українська військова організація (УВО), до якої входили зокрема Степан Шухевич, Євген Коновалець, Юрій Тютюнник, а також герой книжки. Паралельно описується історія його кохання до майбутньої дружини, також членкині ОУН, засудженої у справі замаху на польського міністра. Далі були радянські табори, де Катерина стала символом незламності, а Михайло – заснував у Владивостоці підпільну «ОУН-Північ», брав участь у повстанні каторжан 1954-го року, придушене танками, і загалом провів півжиття у тюрмах і концтаборах. Обоє зустрілися ще один-єдиний раз у Львові – у спільній могилі, як нагадує авторка, на Личаківському цвинтарі. Війна з окупантами у них була одна на двох, і це, крім кохання, так само єднало їхні життя – аж до самої смерті.

Гаська Шиян. За спиною. – Х.: Фабула, 2019

Сьогодні героїня цього роману, 27-річна Марта з маленького містечка, може все – жити на Балі, заощадивши гроші на себе і свого бойфренда Макса, не ходити кілька років на роботу, оскільки заробітки в ІТ-галузі, як відомо, це дозволяють. Дорікати долі за комфорт і добробут не варто, адже мати кинула її заради роботи в Італії, тож нинішнє життя героїні – це така собі успішна компенсація. Утім, не все так просто в стосунках, адже Макс іде служити до війська, і все летить шкереберть. З одного боку, нехай іде. «Та й, зрештою, тут у мене не все так погано, можу розкинутися на все ліжко і нормально висипатися, – міркує ображена героїня. – Не ділити ковдру. Раз ти обрав собі панцирну койку в учебці, чи, ще гірше, нари в бліндажі. Раз тобі це важливіше. Я сама не помічаю, як простягаюся на ліжку зірочкою, і розумію, що зараз зовсім не хочу тут нічиєї присутності». З іншого боку, внутрішній конфлікт, образа, сексуальна фрустрація. Адже їм обом так було добре, а довідка, щоб відмазати від армії, коштує лише півмісячної зарплати, як теревенять хлопці в барі. Як подолати депресію? Яке прийняти рішення? І головне, як не потрапити при цьому в халепу, тікаючи від самої себе?

Богдан Кушнір. На лінії зіткнення. Любов і ненависть. – Х.: Фоліо, 2018

За сюжетом, що нагадує продовження бойовика «Командос», герой цього роману, заснованого на реальних подіях, втратив у житті все. Свого часу, ще будучи офіцером стратегічної розвідки, який працював під дипломатичним прикриттям, він опинився в епіцентрі гучного скандалу, після якого настав крах. «Вергун прийшов до тями у великій темній кімнаті. Вікна зашторені, в очі немилосердно б’є світло, а він задихається – бракує свіжого повітря. Горло пересохло так, що задихаєшся, і дуже хочеться пити. – Правила гри відомі? – пролунав незнайомий голос. Вергуна уважно розглядали два дужих молодчики з квадратними щелепами. – Будеш відповідати відразу чи допомогти?» Насправді російська контррозвідка намагалася знищити його фізично, але наш герой дивом вижив після подвійної дози невідомого психотропного препарату. І по тому, оселившись на занедбаній лісовій дачі та відгородившись від світу, Семен Вергун прагнув помсти, адже тепер йому вже ніщо не було страшне. Згодом він знаходить відраду на фронті, де життя знову набуває сенсу, але зовсім інакшого. Тим паче, що саме тут, у боях на Сході України, він віч-на-віч стикається зі своїм заклятим ворогом.

Джерело –
http://wworld.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *