Ознаки мікроінсульту: інформація, яку повинен знати кожен

Ваше здоров’я — ваша відповідальність.

Раптове запаморочення, оніміння на одній стороні тіла, затруднення мовлення або розуміння рідної мови – ось лише деякі ознаки мікроінсульту, також відомого під назвою транзиторна ішемічна атака (ТІА), інформує UkrMedia.

Що таке мікроінсульт (ТІА)?

Доктор Джері Свансон, невролог з клініки Майо, визначає ТІА як «тимчасове припинення припливу крові до частини головного мозку, спинного мозку або сітківки, яке може викликати інсультоподібні симптоми».

Чим це відрізняється від звичайного інсульту?

Головна відмінність ТІА від звичайного інсульту в тому, що вона не пошкоджує клітини мозку і не завдає перманентного збитку на відміну від інсульту; крім того, ТІА триває всього кілька хвилин або годин.

“При ТІА у людини відбувається ішемія (обструкція кровотоку), але він “ухилився від кулі”, тому що немає тривалого пошкодження мозку, – говорить доктор Луіс Каплан, професор неврології з Медичного центру Бет-Ісраель в Гарварді. – Однак присутні всі ті ж передумови, які з великою ймовірністю призведуть до інсульту в найближчому майбутньому».

Які симптоми ТІА?

Приблизно у кожної третьої людини, що перенесли ТІА, згодом також трапляється інсульт. Оскільки їх симптоми практично однакові, краще знати їх, щоб у разі чого звернутися за медичною допомогою якомога раніше.

  • Слабкість, оніміння або параліч обличчя, руки або ноги, часто з одного боку тіла.
  • Невиразна, порушена мова або утруднене розуміння інших.
  • Сліпота в одному або обох очах або двоїння.
  • Запаморочення, втрата рівноваги або координації.
  • Раптовий різкий головний біль без очевидної причини.

Хто в групі ризику?

Фактори ризику ТІА та інсульту включають в себе випадки інсульту або ТІА в сім’ї, літній вік (особливо після 55), випадки ТІА в минулому, спадкову серповидно-клітинну анемію, расову приналежність (у чорношкірих ризик підвищений, частково через більшу схильність до високого тиску і діабету) і статеву приналежність (у чоловіків ризик ТІА трохи вищий, хоча жінки частіше вмирають від інсульту). Хоча багато з цих факторів не залежать від нас, про них краще знати в профілактичних цілях.

Чи можна якось знизити ризик ТІА?

Найкращий спосіб захиститися від ТІА (а також від багатьох інших недуг – вести здоровий спосіб життя. Ось рекомендації клініки Майо:

1. Знизити споживання холестерину і жиру. Відмова від транс- і насичених жирів знижує утворення тромбоцитних бляшок в артеріях, забезпечуючи здоровий кровотік.

2. Знизити споживання солі. Надлишок солі може підвищити кров’яний тиск, що перевантажує кровоносні судини і підвищує ризик інфаркту та інсульту.

3. Регулярно робити фізкультуру. Півгодини помірно інтенсивних вправ хоча б через день знизять ризик ТІА/інсульту.

4. Обмежити вживання алкоголю та уникати наркотиків. Жінкам не рекомендується випивати частіше разу на день, чоловікам – частіше двох разів.

5. Консультуватися з лікарем щодо протизаплідних таблеток. Деякі оральні контрацептиви можуть бути небезпечні через стимуляції вироблення гормонів.

Будьте уважні – і будете здорові!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *